Коли з’явилися розчинники?

Історія появи сучасних розчинників тісно пов’язана з винайденням різного роду фарб. Ще наші предки в давнину знали про Розчинники та користувалися ними. Першим і основним розчинником досить тривалий час була вода.


Про значення цієї хімічної сполуки кисню з воднем чудово сказав В. І. Вернадський.  Вода стоїть на першім місці в історії нашої планети. Немає природного тіла, яке могло б зрівнятися з нею за впливом на хід основних, найграндіозніших, геологічних процесів. Немає земної речовини – мінералу, гірської породи, живого тіла, яке її б не містилов собі води . Властивості води обумовлюють особливості живої і неживої матерії Землі. Вода утворює безліч природних, біологічних і виробничих розчинів, в яких створюються сприятливі умови для проходження хімічних реакцій, багато з яких протікають в прямій участі води. 

З  появою перших фарб,  які  були досить примітивними, в якості розріджувачі використовувалася саме ода. Згодом в процесі розвитку науки і хімії лакофарбові матеріали почали вдосконалюватися. Вмякості основи для плівкоутворювальних речовин стали застосовувати масла, і вода вже не могла виступати в ролі розріджувача. В якості розчинника  з’явилась таке речовина як скипидар.
З розвитком нафтової промисловості  з’явивилися бензин, керосин, сольвент.
З активним вдосконаленням науки хімії, і її похідної лісохимічної промисловості цей список  поповнили – толуол, ксилол, ацетон, бензол. Поступово на зміну масляним з’явилися більш сучасні пленкоутворюючі – акрилові, перхлорвінілові та інші матеріали. З появою величезного розмаїття речовин, вимоги до розчинників підвищилися, і тоді з’явилися суміші розчинників.

В даний час існує різні класифікації розчинників.  Зокрема, якісна класифікація – заснована на природі розчинника: органічний або неорганічний; рідкий, твердий або газоподібний. Для побутового застосування використовуються рідкі органічні розчинники. Рідкі органічні розчинники поділяють на індивідуальні та сумішеві.
Індивідуальні або монорозчинники мають власну хімічну або тривіальну назву – етилацетат, бутилацетат, метоксипропілацетат, ацетон, ксилол, тоулол, пентан, гексан, а для сумішевих (номерних) розчинників застосовують марки – розчинник 646, 647, 648, 650, Р-4, розчинник Р-5, Розчинник РПсольвент, уайт-спірит.