Контроль якості лакофарбової продукції

Емалі, фарби, лаки, шпаклівки, грунтовки і розчинники  мають певний набір властивостей, що визначає їх якість. Зокрема, це властивості лакофарбових матеріалів до їх затвердіння, а також властивості вже готових покриттів.   Основними характнристиками  лакофарбової продукції є:  

  • Хімічні (загальний вміст основної речовини, летючих і нелетких речовин, окремих компонентів, води, водорозчинних солей, золи, води та ін., А також кислотне число рН).
  • Фізико-хімічні (в’язкість, щільність, тривалість затвердіння (висихання), коефіцієнт прозорості).
  • Малярно-технічні (ступінь перетирання, «розлив», що наноситься, засміченість, стекаемость).

Що стосується властивостей лакофарбових плівок, то до них відносяться:

  • Фізико-механічні (твердість, адгезія, еластичність, міцність при вигині і розтягування, зносостійкість, ударна міцність).
  • Декоративні (блиск, зовнішній вигляд, колір).
  • Захисні (світлостійкість, стійкість до атмосферних впливів, стійкість до температурного перепаду, термо- і морозостійкість).
  • Електроізоляційні (питомий електричний опір, електрична міцність, діелектричні втрати).
  • Малярно-технічні (здатність полироваться і шліфуватися).
  • Хімічні – стійкість до впливу лугів, кислот, води, агресивних газів, масла, мильного розчину, бензину, емульсій та інших хімічних реагентів.


Крім того, ЛФМ можуть мати деякі специфічні властивості.  Наприклад, електропровідність або ж стійкість до холоду і відкритого полум’я.

Для отримання хімічно стійких, атмосферостійких лакофарбових матеріалів  з відмінними декоративними і захисними властивостями, і тривалим терміном служби потрібна спеціальна підготовка оброблюваної поверхні, правильний вибір грунтовки, лакофарбових матеріалів, технології фарбування і сушки.

Також,  дуже важливе значення  має контроль якості в ході виробництва і випуску вже готової  лакофарбової  продукції, а також при нанесенні на покриття виробів.

Контроль якості при виробництві лакофарбових матеріалів включає перевірку відповідності напівпродуктів, сировини і готової продукції нормам показників, які встановлені для них діючими стандартами держави (ГОСТ), технічним умовами (ТУ), галузевими стандартами (ОСТ).

Інспектування та випробування повинні піддаватися напівпродукти і сировину як одержувані безпосередньо від постачальників, так і вироблену безпосередньо на підприємстві.