Особливості застосування алкідних емалей

Алкідна емаль це –  лакофарбове покриття, що  відрізняється універсальністю, стійкістю до стирання, яскравістю кольорів. Використовувати його можна, як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт, а завдяки тому, що фарба емаль алкідна може бути і глянсовою, і матовою, і напівматовою сфера її застосування практично безмежна.

Алкідні емалі виготовляються на основі лаку алкіду і різних розчинників з наповнювачем. Крім цього в їх склад входять фарбувальні пігменти, що додають покриттю певний колір. Іноді виробник може включати в комбінацію різноманітні добавки, наприклад, антисептики, що захищають фарбу від цвілі і грибкових уражень. Основним розчинником алкідних емалей є уайт-спірит. До речі, саме його і потрібно використовувати в тому, випадку, якщо фарба загусла. А в якості наповнювачів зазвичай виступають пісок, гранітна або мармурова крихта і інші матеріали, що володіють тими ж властивостями. Не варто плутати наповнювачі для лакофарбових покриттів з традиційними піском і крихтою – їх помел значно дрібніший і за своєю структурою більш схожий на муку. 

Найголовнішій компонент алкідніх емалей – алкідній лак, він буває двох відів: пентафталевий и гліфталевий. Найчастіше при виробництві фарб використовується пентафталевий лак, який представляє собою густий розчин смоли в розчинники з додаванням рослинних масел, каніфолі и гліцеріну. Готовий лак пізніше змішується з розчинником, утворюючи алкидну емаль.


До числа особливостей алкідних емалей можна віднести їх високу еластичність і довговічність. Сохнут такі покриття досить швидко, що дозволяє використовувати їх усередині приміщень без особливих побоювань. Крім цього такі фарби при висиханні не жовтіють і не втрачають свій колір.

Придатні вони і для вуличних робіт, оскільки мають високу атмосферостійкість – сніг, дощ, перепади температур алкідних емалей не страшні. Даний тип лакофарбових покриттів відмінно захищає від корозії різні металеві поверхні (двері, вікна, радіатори, меблі і т.д.), він так само здатний витримати мокру чистку звичайними миючими засобами і може бути використаний у ванних кімнатах, саунах і басейнах.

Залежно від класифікації алкідні емалі мають різні властивості, способи і області застосування. Кожна марка має свій буквено-циферний код, який дозволяє визначити приналежність емалі до тієї чи іншої категорії. Наприклад, алкідна емаль ПФ-120 матова біла розшифровується таким чином: ПФ – пентафталевая (ці літери вказують на те речовина, яка використовується у фарбі в якості основи); цифра 1 позначає, що емаль можна використовувати для вуличних робіт, а цифра 20 – це каталожний номер.

Крім одиниці на алкідних емаль можна зустріти і інші цифри:

0 –  означає алкідну грунт-емаль, тобто покриття, призначене для грунтовки поверхонь;

2 – емаль для застосування всередині приміщень (опалювальних і не опалювальних);

3 – консерваційні, тобто такі лакофарбові матеріали, які призначені для тимчасового опломбування будь-якого обладнання;

4 – водостійкі фарби;

5 – спеціальні фарби з особливими характеристиками (відлякують гризунів, що світяться в темряві і т.д.);

6 – маслобензостійкі емалі;

7 – фарби, здатні витримувати хімічний вплив;

8 – термостійкі фарби;

9 – електропровідні і електроізоляційні фарби.

Найпоширенішими є такі алкідні емалі: 

Алкідна емаль ГФ-230 – в даному випадку ГФ – гліфталева. Така фарба призначена тільки для внутрішніх робіт по фарбуванню стель і стін. Перед тим як почати використання емалі її необхідно розбавити до потрібної консистенції уайт-спіритом або скипидаром. Відтінків гліфталевої емалі ГФ-230 досить багато, починаючи від світлих кремових, і, закінчуючи темними кольорами. Наносити її можна як кистю, так і валиком або розпилювачем. Сохне близько доби і має яскраво виражений запах лаку.

Алкідна емаль ПФ-133 – застосовується вона для фарбування металевих поверхонь або ж поверхонь, підданих попередньому грунтуванні. Наноситься зазвичай в два шари, оскільки її покриваюча здатність не надто висока (в межах від 20 до 120 г / м.кв.). Сохне протягом 2 годин і має 15 не надто яскравих відтінків. У помірному кліматі емаль ПФ-133 зберігає свої захисні властивості протягом 5-6 років, при цьому вона не розтріскується і не деформується.

Алкідна емаль ПФ-115  – призначена для зовнішніх робіт по фарбуванню металевих, дерев’яних і інших поверхонь. Наносити таку емаль потрібно в два шари, оскільки її покриваюча здатність не надто висока (30-120 г / м.кв.). Випускається в 24 відтінках, наноситься розпилювачем або пензлем, сохне від 8 до 24 годин. Емаль глянсова ПФ-115 має приємний блиск, що надає поверхні яскравий, насичений колір.

Алкідна емаль ПФ-223 – сфера її застосування – внутрішня обробка дерев’яних і металевих поверхонь. Така алкідна емаль для радіаторів підходить якнайкраще – вона має 17 відтінків на будь-який смак, добре приховує стару фарбу і відмінно витримує високі температури. Розбавляється до потрібної консистенції сольвентом, бензином або ксилолом. Термін висихання 30-36 годин. Запах специфічний, їдкий. Сфера застосування – дощаті підлоги, попередньо поґрунтовані. Наноситься в два шари за допомогою широкої або середньої кисті. Розбавляється скипидаром або бензином. Висихає швидко (термін висихання залежить від товщини шару і температурного режиму всередині приміщення). Після висихання поверхня набуває рівний, бездоганний глянець.

Алкідна емаль ПФ-126 – цей тип емалі продається в комплекті з наповнювачем НФ-1, який прискорює затвердіння. Наноситься фарба пензлем або валиком в два товстих шари з проміжною сушкою в 30-40 хвилин. Перед нанесенням поверхню грунтують розведеної уйат-спіритом емаллю.

Матові емалі – застосовуються для фарбування поверхонь може знадобитися алкідна емаль матова. Як правило, така фарба призначається і для зовнішніх, і для внутрішніх робіт. Вона міцна, стійка до впливу води, миючих засобів, мастил. Здатна витримувати коливання температури від -50 до + 60 С. Економно витрачається, так як має високу покриваючу здатність (90-180 г / м.кв.). Розбавляється сольвентом або уайт-спиритом.

Аерозольні емалі  – зручні в застосуванні, оскільки немає необхідності в кистях і валиках, добре лягають на будь-які поверхні і дуже швидко сохнуть (3-5 годин). Аерозольна емаль  здатна проникнути в будь-які щілини, тому нею рекомендують фарбувати важкодоступні місця, та й сфера застосування такої фарби досить обширна: від садових меблів до ліпнини на стелі.

Крім перерахованих вище існують і інші типи алкідних емалей, призначення яких теж відноситься до фарбування стін, стель, підлог і інших поверхонь як зовні будинку, так і всередині нього.