Перхлоретилен – розчинник для хімчистки

Більше 80% підприємств хімчистки в усьому світі сьогодні, як і протягом багатьох останніх десятиліть вибирають розчинник з великої літери – Перхлоретилен. Це не дивно, так як за результатами хімічної чистки перхлоретилен неминуче виходить переможцем у боротьбі з численними конкурентами.

Перхлоретилен має хімічну формулу C2Cl4 (CCl2 = CCl2), а його правильна хімічна назва – тетрахлоретилен. При цьому існує уявлення, що перхлоретилен є спеціальним продуктом, яке виробляється виключно для сухого чищення одягу.  Перше, перхлоретилен є багатофункціональним розчинником, здатним розчиняти багато органічних речовин. Саме в цій якості, крім хімічної чистки одягу, він використовується для знежирення поверхонь, промивання промислових агрегатів, вичинки шкіри і хутра, обробки фотополімерних друкованих плат. Крім того, тетрахлоретилен є проміжним продуктом у виробництві хладонів, трихлороцтової кислоти і активних барвників.


Друге і найголовніше, тетрахлоретилен може бути вироблений тільки на дуже великому хімічному заводі. Адже лише великі виробництва, виробляють величезну номенклатуру найрізноманітніших хімічних продуктів. Найважливішими і найбільш об’ємними кінцевими продуктами цих виробництв є полівінілхлорид, епіхлоргідрин, синтетичний гліцерин, метиленхлорид, хлороформ та інші. На цих заводах також виробляються багато речовин, які майже не мають кінцевого застосування, а беруть участь в подальших ланках виробничого ланцюжка. Це, так звані проміжні продукти органічного синтезу, призначені головним чином для того, щоб на їх основі синтезувати інші необхідні з’єднання. Роль, масштаби виробництва і асортимент проміжних продуктів дуже великі, так як синтез всіх простих і складних органічних сполук протікає через ряд проміжних стадій. Крім того, майже на кожному етапі виробничого ланцюжка виникають різні хлорорганічні відходи. З цієї причини найбільш ефективними є хімічні виробництва, що  переробляють максимальну кількість відходів в товарні продукти. Так ось,  перхлоретилен є або продуктом переробки хлорорганічних відходів, або останньою ланкою довгого виробничого ланцюжка великотоннажного хлорного виробництва.

 Основною сировиною для виробництва більшості хлорних продуктів служить хлор. З кінця 19 століття в промисловості його отримують електролізом водних розчинів хлориду натрію (звичайної кухонної солі). При цьому хлор виділяється на аноді, тоді як на катоді утворюються водень і гідроксид натрію. Останній має також ряд інших назв – їдкий натрій, каустична сода, каустик. При виробництві 1 тонни хлору виробляється 1,1 тонни каустичної соди. Саме виробництво цих двох продуктів є основою всієї хлорної хімічної промисловості. 

Все розмаїття вироблених з цих двох продуктів хімічних сполук дуже наочно ілюструється у вигляді так званого «хлорного дерева», сім гілок якого – це виробничі ланцюжки на основі хлору, а чотири – на основі каустика. Ми не будемо розглядати всі гілки, а зупинимося лише на тих двох, де може «вирости» перхлоретилен. Базовим сировиною для виробництва тетрахлоретилену є хлор і такі продукти крекінгу нафти, як етилен і пропілен, тому для зручності ці гілки можна назвати хлорування етилену і хлорування пропілену.

Хлорування етилену

Найважливішим кінцевим продуктом цього виробничого ланцюжка є полівінілхлорид, всім відомий ПВХ, вироби з якого оточують всіх нас у повсякденному житті. При хлоруванні етилену виходить найважливіший напівпродукт – дихлоретан. У свою чергу гідроліз дихлоретану призводить до етиленгліколю, реакція з аміаком – до етиленаміну. Піроліз або взаємодія дихлоретану з лугом дає вінілхлорид, який при полімеризації стає полівінилхлоридом. А ось при високотемпературному хлоруванню дихлоретану утворюється перхлоретилен. Крім того, кінцевими продуктами хлорування етилену є трихлоретилен, вінілиденхлорид, карбоксиметилцелюлоза і етилцелюлоза.

Хлорування пропилену

Найважливішими кінцевими продуктами цього виробничого ланцюжка є гліцерин і епоксидні смоли. До основних напівпродуктів відносяться хлористий аліл, одержуваний під час хлорування пропілену, і епіхлоргідрин. Виробництво епіхлоргідрина супроводжується утворенням великої кількості хлорорганічних відходів, частина яких піддається високотемпературній окиснії деструкції в середовищі хлору з отриманням чотирихлористого вуглецю і перхлоретилену.

Компанія Хімрезерв-Львів пропонує широкий асортимент лакофарбової продукції та розчинників