Що таке поліуретанові фарби, грунти і лаки?

Що таке поліуретанові ЛФМ

Поліуретанові лакофарбові матеріали широко застосовуються в меблевій промисловості. Використовуючи різноманітність поліуретанових матеріалів можна отримати поверхні практично будь-якого заданого типу: від простої одношарової до ексклюзивної.


 Висохлі поліуретанові покриття позбавлені будь-якої токсичності,  тож їх можна використовувати навіть для харчових цілей.  Поліуретанові ЛФМ виготовлені в Європейському союзі  проходять сертифікацію  за суворим європейським стандартом, тож можуть використовуватися навіть для покриття дитячих іграшок. Історія поліуретанових лакофарбових матеріалів почалася понад п’ятдесят років тому, коли пан Отто Байер вперше синтезував поліуретан з алкідної смоли і ароматичного  дізоціоната.


Головний компонент поліуретанових смол – це поліоли, синтезовані на основі речовин, що традиційно використовуються для алкідних ЛФМ, тому ціна поліуретанових матеріалів відносно невисока. Поліоли це олігомери, що складаються з досить великих молекул, що мають близько кількох десятків активних ділянок. Другим компонентом поліуретанів є затверджувачі на основі дізоціонатів, що складаються з невеликих молекул з двома активними ділянками.

При плівкоутворення активні ділянки дізоціанатів зв’язуються з активними ділянками поліолів, при цьому утворюється уретановий зв’язок. Одна молекула поліоли може бути пов’язана дізоціанатами з безліччю інших молекул поліоли і так далі. Таким чином виходять плівки поліуретанових ЛКМ, що мають розгалужену тривимірну сітчасту структуру. Такі плівки стійкі до дії води, кислот, мінеральних і органічних масел, бензину, окислювачів.

Поліуретанові лакофарбові матеріали  мають наступні унікальні властивості:

– економічність, середня витрата близько 100-150 г / м2
– простота і зручність використання. Часто немає спеціальних вимог до обладнання для нанесення
– швидкість сушіння. Час сушіння може варіювати від 1 до 8 годин, в залежності від комбінації різних сполучних і затверджувачів
– швидкий набір твердості, при збереженні еластичності і стійкості до удару
– поліуретани на базі двокомпонентних систем мають високу водостійкість, порівняно гарну хімічну стійкість
– високу стійкістю до абразивів, прекрасні  антикорозійні та декоративні властивості.

Компоненти робочої суміші поліуретанових лакофарбових матеріалів змішуються зазвичай за схемою:

дві частини смол + одна частина затверджувача безпосередньо перед використанням, так як час життя поліуретанових матеріалів невелика і складає близько 3-6 годин.  Затверджувачі поліуретанових фарб, лаків, грунтів реагують з водою з виділенням вуглекислого газу (можливо, у вигляді бульбашок). Технологія фарбування повинна передбачати цю особливість.

Розчинники поліуретанових матеріалів представляють собою суміші рідин з низькою температурою кипіння, домішки спиртів і води в них неприпустимі.

Сумісність поліуретанових ЛФМ:


поліуретанові матеріали добре взаємодіють з іншими типами ЛФМ з декількома ускладненнями. Наприклад, як уже зазначалося, на НЦ грунт поліуретановий лак можна накладати тільки після ґрунтовної сушки і при не дуже високій температурі.
водорозчинні матеріали не рекомендується наносити поверх більшості поліуретанових матеріалів, так як адгезія при цьому недостатня.

Виробники поліуретанових лаків, фарб та грунтів:

Якісні поліуретанові ЛФМ виготовляють на великих українських та європейських заводах-виробниках. Зокрема, в Італії, Іспанії, Данії, Швеції,  Німеччині та інших країнах. 


Наша компанія пропонує широкий спектр рішень для покриттів з деревини для професіоналів виробництва   KUPSA Coatings (Іспанія).