Який лак вибрати?
Лаком називають тягучі речовини, що складаються з розчинника, смол і полімерів. Після нанесення на поверхню розчинник випаровується, залишаючи щільну міцну плівку.
Асортимент лаків досить різноманітний. Найпопулярнішими є алкідні, уретанові, поліуретанові, перхлорвінілові, епоксидні, нітроцелюлозні та інші лаки. При виборі лаку варто брати до уваги такі фактори: умови експлуатації, зносостійкість, токсичність, час висихання, стійкість до високих температур, блиск, компоненти лаку, необхідність грунтовки. Залежно від сфери використання і експлуатаційних характеристик матеріалу потрібно підібрати той чи інший вид лаку.

Алкідні лаки
Алкідні лаки – найпоширеніші з вживаних в побуті лаків. Вони являють собою розчини синтетичних алкідних (пентафталевих або гліфталевих) смол в органічних розчинниках. Плівка лаку алкіду тверда, прозора, має гарну адгезію до різних поверхонь і водостійкість. Алкідні лаки застосовуються як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт. Іноді алкідні лаки помилково називають масляними, що є невірним. Хоча при виготовленні алкідних смол і застосовуються рослинні масла, але за своєю будовою та хімічним складом алкідні лаки відрізняються від масляних, а за експлуатаційними властивостями істотно перевершують їх.
Масляні лаки
Масляні лаки одержують розчиненням природних або штучних смол у висихаючих рослинних маслах з додаванням сикативів і розчинників. З природних смол частіше застосовують каніфоль, шелак і бурштин. Природні смоли, крім каніфолі і бурштину, є дефіцитними матеріалами і застосовуються обмежено. Їх замінюють синтетичними смолами (полімерами) – алкідними, фенолформальдегідними, перхлорвініловими і іншими. Як правило, масляні лаки утворюють тверді прозорі плівки жовтуватого кольору. Через низьку атмосферостойкість масляні лаки використовуються тільки для оздоблення виробів усередині приміщень.
Спиртові лаки
Спиртові лаки отримують розчиненням у винному або деревному спирті деяких природних смол. З смол застосовуються шерлак (або шелак), сандарак і мастика. Ці матеріали дають покриття з хорошою механічною міцністю і адгезією до різних поверхонь, високим блиском. Покриття добре поліруються, але відрізняються низькою водостійкістю. Масляні і спиртові лаки випускаються в незначних кількостях через дефіцитну і дорогу природну сировину. Застосовуються вони переважно для спеціальних цілей, наприклад при виготовленні музичних інструментів, іграшок.
Нітроцелюлозні лаки
Нітроцелюлозні лаки (нітролаки) отримують шляхом розчинення нітрату целюлози в суміші активних органічних розчинників. Властивості лаків регулюють введенням в композицію різних смол (алкідних, аміноформальдегідних і ін.). Нітролаки утворюють тверді прозорі, практично безбарвні швидковисихаючі плівки. Нітроцелюлозні лаки найчастіше застосовують для лакування дерев’яних виробів.
Бітумні лаки
Бітумні лаки отримують з бітумів спеціальних марок з додаванням різних смол, масел. При висиханні бітумні лаки утворюють чорну плівку, що володіє стійкістю до води і деяких хімічних реагентів. Однак антикорозійні властивості бітумної плівки в атмосферних умовах досить невисокі. Найчастіше бітумні матеріали застосовують для тимчасового захисту металу, тому що вони значно дешевше інших матеріалів.
Акрилові лаки
Акрилові (акрилатні) лаки являють собою розчин акрилового сополімеру в суміші органічних розчинників. Акрилові лаки застосовуються для створення декоративного покриття металу, скла і дерева різних порід. Акриловий лак надає деревині необхідний відтінок і підкреслює її текстуру, захищає матеріали від атмосферних впливів.
Перхлорвінілові лаки
Перхлорвінілові лаки являють собою розчин полівінілхлоридної смоли в органічних розчинниках з різними добавками, що модифікують. Плівка, що утворюється при застосуванні перхлорвінілових лаків досить швидко висихає і відрізняються підвищеною твердістю, водостійкістю і зносостійкістю. Застосовуються ці лаки для захисту бетонних, залізобетонних, цегляних, азбоцементних і інших мінеральних поверхонь.
Поліуретанові лаки
Поліуретанові лаки для дерева зарекомендували себе як найбільш міцні і надійні покриття для будь-яких порід деревини. В їх основі лежать гідрокисло і алкідно-уретанові смоли, змішані з аліфатичними вуглеводнями, спеціальними добавками або барвниками. Особлива формула полімерів, що входять до складу матеріалу, забезпечує їх швидке затвердіння і при вступі компонентів в реакцію сприяє утворенню плівки з відмінними показниками еластичності, міцності і вологостійкості. Випускаються композиції на одно — і двокомпонентній основі.
Епоксидні лаки
Епоксидні лаки являють собою розчини епоксидних смол в органічних розчинниках. Перед лакуванням до них додають затверджувач, кількість якого залежить від типу смоли і затверджувача, умов затвердіння і вказується в інструкціях по застосуванню.