Як продовжити термін експлуатації залізнодорожних мостів

В основному залізнодорожні мости складаються з металевих конструкцій. По всій території України є величезна кількість мостів, які потребують постійного поновлення і реконструкції. Адже нормальне функціонування цих інженерних споруд не тільки вимога підтримки безпечного руху, а й завдання національної безпеки і оборони.  

Вплив вологи, постійна вібрація і механічні дії на металеві конструкції будь-якого мосту  руйнують його. Поява іржі може негативно позначитися на цілісності залізнодорожнього мосту, саме тому так важливо забезпечити регулярний захист перекриттів і опор від корозії. Як відомо, корозія – незворотний процес руйнування металу під впливом навколишнього середовища. Фахівцям, що ремонтують мости,  найчастіше доводиться мати справу з електрохімічною корозією, при якій на поверхні металу утворюються анодні і катодні ділянки. Служачи провідником, волога забезпечує електричне з’єднання цих ділянок, що руйнує метал і породжує гідроокис заліза, тобто іржу.  Захист від корозії давно стала складовою частиною робіт з реконструкції металевих мостів. За останніми оцінками, сьогодні збитки від корозії для економіки розвинених країн становить до 3,5 відсотка вартості валового національного продукту.


 Захищатися від ненажерливої і всюдисущої корозії допомагають в першу чергу лакофарбові покриття. Згідно з  нормативними документами всі металеві частини мостів, крім катків і площин катання і ковзання опорних частин, повинні бути захищені фарбою. Лакофарбові покриття, що перешкоджають проникненню до поверхні металу вологи, агресивних газів і рідин, складається, як правило, з шарів грунтовки і покривних матеріалів, адгезійно пов’язаних з поверхнею, що захищається. Крім свого прямого призначення, антикорозійні лаки і фарби полегшують нагляд за станом конструкцій, виявленням дефектів. Особливо “інформативні” покриття світлого тону. На них виразніше видно потоки іржі, що дозволяють виявляти тріщини, слабкі заклепки, не затягнуті болти і т.п.

Періодичність фарбування  металоконструкцій залізничних мостів складає від 6 до 10 років в звичайних умовах і від 3 до 5 років на ділянках перевезення солей і мінеральних добрив. 15 і більше років простоять без підфарбовування мости, захищені тришаровими системами на основі сучасних довговічних матеріалів. Перший  і проміжні шари слід наносити безпосередньо на метал на заводі-виробнику. Покривають їх, як правило, грунтовкою ГФ-021 або Фл-03К.  Після складання прольоту по повній схемі фарбуються тільки монтажні стики, заключний шар покриття наноситься на змонтовані конструкції.  Повноцінний п’ятнадцятирічний захист металу забезпечують поліуретанові композиції. У Німеччині, Фінляндії та деяких інших європейських країнах фарбування поліуретановими матеріалами стало стандартною схемою захисту від корозії. Ці матеріали швидко тверднуть  від вологи повітря, лягають на мокрий метал, з ними можна працювати при температурах близько  0 С і вологості до 98%.

 Проте, використання високоякісних лаків і фарб – не єдина умова довгої служби покриття. Гарантувати її можна при строгому дотриманні технології нанесення ЛФМ (особливо – підготовчих операцій) і контролі якості на кожному етапі робіт. Нехтування правил фарбування і недбалість чревата тим, що вся багатоскладова і дорога робота може зійти нанівець. 

 Компанія Хімрезерв-Львів пропонує широкий асортимент Спецемалей і спецлаків для мостів, промислового обладнання, сільськогосподарської, спецтехніки,  військової техніки,  трубопроводів завдяки яким, покриття набувають високих експлуатаційних характеристик, витримують вплив різних агресивних середовищ і ефективно захищають поверхню в різних кліматичних зонах і виробничих умовах.